Taitaja-9-2-1500x844
Taitaja-9-2-1500x844

press to zoom
taitaja9
taitaja9

press to zoom
maxreasdefault
maxreasdefault

press to zoom
Taitaja-9-2-1500x844
Taitaja-9-2-1500x844

press to zoom
1/5

Taitaja9 pakopeliä toteuttamassa

  • Autoalan keskusliitto

  • Teknologiateollisuus ry

  • Hyvinvointiala HALI ry

  • Rakennusteollisuus RT ry

Vår 
Berättelse

pakopeli.png

VÄLKOMMEN

Snart är det dags för Mästare9 – tävlingar. På grund av det rådande läget i samhället kan vi inte heller i år bjuda in er till vår skola men, vi vill erbjuda er en nyutvecklad och spännande virtuell tävlingsversion, som är tänkt att fungera som ett hjälpmedel för er för att beskriva olika yrken. I årets Mästare9- tävling får eleverna bekanta sig med ett intressant paket av olika yrken under en lektions tid . Anmälningsblanketten öppnas den 12.9.2022 på denna adress.  

Mästare9 är en tävling som riktar sig till hela högstadiet. Tävlingen är lekfull, men uppgifterna kräver både skicklighet och kreativt tänkande. I de lokala tävlingarna kan flera lag från samma skola delta. I varje lag bör det finnas tre deltagare och deltagarna bör gå på årskurs 7-9. Lagen kan bestå av deltagare från olika klasser och årskurser, men alla lagmedlemmar bör gå i samma skola.  

VIKTIG!

  • Anmälningstiden börjar 12.9.2022
  • Tävlingsperioden är 12.9.-2.12.2022

  • Tid per tävlingsomgång är 45 min
  • Mästare9- tävlingen fungerar smidigast i en browser via dator (Chrome/Firefox)
  • Datorn måste har ljuden på
  • Språkvalet måste göras före spelet påbörjas
  • Tag kontakt med spelteamet via chatten ifall det uppstår tekniska problem
  • Anmälan och tävlingen sker båda på samma adress.

Tänäkin vuonna tarjoamme aloituspäivänä 12.9.2022 opoille mahdollisuuden kuulla ja kysyä pelistä pelin suunnittelija Hanna Juutilaiselta.

Zoom-yhteys on auki:

Aamupäivällä 8.30-9.30

Iltapäivällä 14.30-15.30

Lisäksi chat oikeassa alareunassa päivystää koko aloituspäivän ajan.

Liity Zoomiin linkistä;
https://us02web.zoom.us/j/88968635920

Kilpailu alkaa

12.9.2022

Vinnarna i lokaltävlingarna går vidare till regionaltävling inom egen region.

De bästa lagen i regionaltävlingen går vidare till nationell final.

Finalen är två dagar lång och ordnas i samband med Mästare-evenemanget på Ilmatar Areena i Mattby den 9-10.5.2023.

Om det inte är möjligt att ordna en live regionaltävling går de bästa lagen i den virtuella tävlingen direkt vidare till final.

Taitaja9_2019.jpg

Kontakta din lokala kontakt för mer information

Häme LHKK, Lounais-Hämeen koulutuskuntayhtymä Päivi Hasia paivi.hasia@lhkk.fi 050 362 0878

Kaakkois-Suomi Saimaan ammattiopisto Sampo Kati Minkkinen kati.minkkirıen@edusampo.fi 040 484 2569

Keski-Suomi Gradia Jarmo Kuosmanen jarmo.kuosmanen@gradia.fi 040 341 5297

Keski-Uusimaa Careeria Tanja Holmberg    tanja.holmberg@careeria.fi 040 5265 953

Pirkanmaa Tampereen seudun ammattiopisto Tredu Jussi Janhunen jussi.janhunen@tampere.fi 040 800 7306

Pohjanmaa Sedu, Seinäjoen koulutuskuntayhtymä Minna Pesonen minna.pesonen@sedu.fi  040 868 2068

Pohjois-Karjala Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä Riveria Pekka Parviainen pekka.parviainen@riveria.fi 050 402 3186

Pohjois-Suomi Koulutuskuntayhtymä OSAO Sauli Jaara sauli.jaara@osao.fi 040 033 0587

Satakunta Sataedu Kaisa Kallio kaisa.kallio@sataedu.fi 040 199 4204

Savo Savon ammattiopisto Sakky Heli Laitinen heli.|aitinen@sakky.fi 044 785 8747

Uusimaa Omnia Johanna Jussila paivi.vuorihuhta@omnia.fi 046 851 5038

Varsinais-Suomi Novida Kati Jalo kati.jalo@novida.fi 040 900 1333